Češi improvizují: Bez dlouhého plánování chtějí cestovat i na podzim

Už jarní průzkum ohledně plánů spojených s cestováním, který jsme rozeslali na naše zákazníky, nás utvrzoval v tom, že letní sezóna 2020 bude jiná než ty předchozí. Byla. A reakce dotazovaných nám v nadcházejících měsících výrazně pomohly. I proto jsme na konci srpna celou věc zopakovali a z dotazníku zaměřeného na podzimní výlety máme zase co čerpat. Co jsme se tentokrát dozvěděli?

Více než třetina Čechů, konkrétně 37 % dotázaných, si v létě nevybrala obvyklou dovolenou. Ti by chtěli cestovat během podzimu. Měnící se podmínky pro cestování donutily dovolenkáře improvizovat. Převažuje tak poptávka po pobytech na poslední chvíli.

Celých 42 % respondentů, kteří na dovolené nebyli, počítá s tím, že vyrazí za rekreací po ČR. Naopak 29 % oslovených ještě cílovou destinaci vybranou nemá. V rámci tuzemska je největší projevený zájem o cestu do jižních Čech a na jižní Moravu, dále pak vedou Jeseníky, Šumava, Beskydy a západočeské lázně. 

Zahraničí by rád navštívil každý desátý, který v létě necestoval. Pro ty zůstávají největšími lákadly na září Slovensko (28 % dotázaných), Chorvatsko (14 %) a Řecko (10 %). V případě října pak Itálie (11 %) nebo Egypt (11 %).

Last minute vede

Dlouhodobější plánování dovolené je letos náročnější, to přiznává i 60 % oslovených, kteří preferují výběr pobytu na poslední chvíli. Napříč všemi destinacemi v ČR i zahraničí nejvíce respondentů plánuje nakupovat pobyty nebo zájezdy pár dnů nebo cca týden předem.

Zatímco jarní průzkum ukazoval kvůli zdravotním obavám zájem o individuálnější způsoby ubytování jako soukromé chaty a chalupy před masovými ubytovacími kapacitami, tentokrát je to naopak. Aktuálně 70 % lidí preferuje ubytování v hotelu, 56 % penzion a 20 % chaty a apartmány.

Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění v případě, že jedete do zahraničí