Cestovní novinky #1: Co se v cestovním ruchu událo za poslední dny?

První díl seriálu o novinkách v cestování. Co se dozvíte? Stát poskytne finanční pomoc pro provozovatele ubytování, aerolinky ruší poplatek při změně termínu letenky, do října je volný vstup na lákadla Moravskoslezského kraje a na závěr máme jedno dobro. Pojďte načerpat pozitivní energii u cestovních novinek z posledního týdne.

Dotační program pro provozovatele ubytovacích zařízení 

Do konce října lze podat žádost o dotaci v programu Covid Ubytování, která má pomoci provozovatelům hromadných ubytovacích zařízení zasažených důsledky opatření souvisejících s pandemií COVID-19. Stát přispěje částkou 100 až 330 Kč na pokoj a noc za období, kdy muselo být zařízení uzavřeno. Žádost se vyplňuje elektronicky a najdete ji tady

Mizí poplatky za změnu termínu letu

Vetšina leteckých společností, včetně českých, mění pravidla pro nákupy letenek. Nově je možné bezplatně změnit termín letu na později. Přitom poplatek byl doteď často vysoký. Novinka by měla omezit vyčkávání zákazníků s nákupem letenek, které se rozmohlo v důsledku koronavirové krize.

V Moravskoslezském kraji se teď výletuje zdarma

Prohlédnout si svět z nejvyššího bodu v Česku, poznat unikátní architekturu Dolních Vítkovic, potěšit se se zvířátky v zoo a navštívit bezpočet hradů a zámků. Tohle všechno teď můžete bez placení vstupného až do konce října. Tady je seznam všech atrakcí.

Znovuzrození chaty Libušín

Zdarma se můžete projít také v korunách stromů na stezce Valaška a cestou se podívat, jak se historikům podařilo zrekonstruovat chatu Libušín na Pustevnách v Beskydech, která před šesti lety shořela na uhel. Její otevření proběhlo 30. července, a tak budete mezi prvními, kdo její nový kabát spatří. A že obnova nebyla žádná legrace se přesvědčíte na speciální výstavě Libušín znovuzrozený ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm.

Dycky jezero Most? Ne, až odteď

Dvanáct let se čekalo na jeho otevření a v pondělí se tak opravdu stalo. Jezero, které je svou rozlohou větší než Máchovo, vzniklo zatopením hnědouhelného dolu Ležáky, kde se těžilo až do konce 90. let. Nyní je vodní plochou s průzračnou vodou a oblázkovými plážemi. Do budoucna se chystá řada lákadel pro návštěvníky, už teď lze ale využít převlékárny, dětské hřiště nebo plovoucí mola, podívejte.

V sobotu uklízíme Česko
Na mezinárodní den úklidu se koná po celé zemi dobrovolnická akce Ukliďme Česko. Nasadíme rukavice a hurá ulehčit naší krajině od odhozeného smetí. My se ve Skrzu zapojíme, co vy? Přidat se ještě můžete a má být krásně.

Kam dál? 

Češi improvizují: Bez dlouhého plánování chtějí cestovat i na podzim

Aneta Růžičková