Kam na kole v blízkosti Lipna?

Česko můžete projet na kole křížem krážem. Trasy, které byste určitě neměli vynechat, jsou ty na Šumavě. Vždyť právě kolem Lipna se klikatí nejdelší síť cyklostezek. Díky bohatým možnostem si tu přijdou na své ostřílení jezdci i rodiny se začínajícími cyklisty, navíc jsou tady nádherné přírodní kulisy, které jinde nenajdete. A už jste slyšeli o novince v Černé v Pošumaví?

Jihočeské moře neboli Lipno je perfektním výchozím bodem pro cyklistické toulky všech náročností. Konkrétně obec Černá v Pošumaví vám v tomhle ohledu skvěle poslouží, navíc nabízí i písečné pláže, lodní a vlakovou dopravu a při nejhorším také opravnu kol. Cyklostezka lemující břehy jezera je navíc velmi okouzlující a s chutí si ji projedete opakovaně jako „rozehřívačku“ na začátku putování v sedle. 

Na kole od jezera do Krumlova

Celodenní výlet za perlou jihočeských měst vás nadchne. Až do Českého Krumlova si cestou přes Hořice na Šumavě užijete příjemnou jízdu z kopce a na objevování krás města budete mít plno sil. Neváhejte si přivstat, aby vás v Krumlově netlačil čas a stihli jste případně i prohlídku zámku, která stojí za to. 

Z města pojedete ještě chvíli z kopce, situace se změní až ve Větřní a víceméně potrvá až do Světlíku. Co jste si pohodlně sjeli, musíte zkrátka cestou zpátky nastoupat. Nejde o nic, co by běžný cyklista nezvládl. Ale ti, kteří nasednou na elektrokola, poznají při cestě do kopce jejich výhodu. Odměnu za námahu si vychutnáte ve Frymburku. Čeká tu na vás odpočinek na pláži a koupačka v jezeře. Až tu budete, nemusíte spěchat. Do Černé v Pošumaví je to jen pár kilometrů, které zvládnete raz dva.

Odpočinková trasa se zážitky

Pokud budete dovolenou trávit u Lipna, dá rozum, že si ho chcete užít co nejvíce. Využijte proto stezek, které ho lemují, a kochejte se různými výhledy na jezero klidně celý den. Zvolit můžete nejdelší okruh, při kterém ho objedete celé kolem dokola, nebo si cestu zkraťte využitím přívozů a objevte cesty kolem jeho středu. Trasy mají příjemný povrch, na kterém se dobře pojede i těm nejmenším cyklistům. Ti navíc budou nadšení z překonávání vodní plochy přívozem, který vyplouvá hned z několika obcí. Trasu si tak můžete naplánovat podle vlastních možností i podle toho, která místa kolem Lipna chcete míjet. TIP: Vezměte si s sebou držák na mobil na kolo pro lepší navigaci.

Za adrenalinem do Bike parku

Popojedete-li do Lipna nad Vltavou, uvidíte, jak šikovně se dá využít skiareál v létě. Slouží totiž jako Bike park. Zdejší lanovka vás vyveze na kopec a vy si užijete adrenalinovou cestu dolů. Vybrat si můžete obtížnost, na kterou si troufnete. Najde se tu i ta pro začátečníky a děti od 8 let. Pokud máte chuť naučit se něco nového, k dispozici vám jsou lektoři, kteří se rádi podělí o triky a vychytávky. Skokánky, klopené zatáčky a lávky pak zvládnete levou zadní. Nemusíte se bát, že byste si při jízdě poškodili vlastní kolo. Veškeré vybavení se půjčuje na místě.

Novinka z Černé v Pošumaví

Překrásnou trasu linoucí se kolem hráze, která odděluje tzv. velké a malé Lipno, jste nejspíš viděli. Nyní se úsek prodloužil až do centra obce Černá v Pošumaví a propojil se tak s dalšími cyklotrasami. Pohodlně a bezpečně se tak napojíte na další síť výletů v cyklistickém sedle. Podobných novinek bude v oblasti přibývat, práce na cyklostezkách vytrvale pokračují.

Aneta Růžičková