Aktivní dovolená na horách: Bez čeho se určitě neobejdete?

Toto léto chcete zdolat některý z horských treků? Ať už se chystáte pokořit Krkonoše, nebo Alpy, potřebujete odpovídající vybavení. Na druhou stranu je zbytečné s sebou tahat desítky těžkých věcí, které nakonec stejně ani nevyužijete. Zjistěte, jaké nezbytnosti byste při horské turistice měli mít vždy s sebou.

Základní výbava pro jistý krok

Pohodový přechod hor stojí na kvalitní obuvi. Rozhodně se do terénu nevydávejte v sandálech. Daná obuv nohy dostatečně neobepne a nezajistí tak dostatečnou stabilitu. Stačí pak jedno špatné došlápnutí a nepříjemné zranění je na světě. Pro pohyb v terénu jsou uzpůsobené trekové boty. Absolvujete v nich dlouhý trek s krosnou na zádech a bez úhony překonáte rozblácenou stezku i ostřejší štěrk.

Pocit jistého kroku vám zajistí také trekové hole. Snadno s nimi vyzkoušíte podloží nebo přebrodíte řeku. K tomu vám dodají rychlost, protože začnete zapojovat nejen svaly dolních končetin, ale rovněž ty na trupu, pažích a zádech. Při dlouhých a prudkých sestupech pak klesne nápor na klouby. Za pomoc od trekingových holí vám poděkují zejména kolena. Možná ne hned, ale ve stáří určitě.

Důležité nezbytnosti

Na žádném pochodu se neobejdete bez batohu. Ten by měl být vyztužený, s anatomicky tvarovanými zády a dobře řešeným odváděním potu. Při krátkém výletu vám bude stačit objem mezi 30 až 50 litry, na dlouhou túru už potřebujete alespoň 70 litrů.  Do batohu zabalte jen nutné minimum. Důležitý je samozřejmě dostatek vody a nějaké hotové jídlo, mně se osvědčilo sušené maso a proteinové tyčinky. K tomu přibalte několik kousků náhradního oblečení, lékárničku a případně také potřeby na vaření.

Pokud v horách plánujete nocovat, potřebujete kvalitní stan. Ideální stan na hory by měl být stabilní i v prudkém větru, nepromokavý a maximálně odolný. Zároveň myslete na to, že ho ponesete na zádech, musí být proto co nejlehčí. Já můžu doporučit ultralehký přístřešek tarp. Jedná se o plachtu, kterou podepřete trekingovými holemi. A ty už s sebou máte v základní výbavě.

Bezpečnost na prvním místě

Můžete mít sebelepší výbavu, nebude vám ale příliš platná, pokud nebudete dodržovat bezpečnostní opatření. Hory umí být pěkně zrádné a každá neopatrnost se vám může nepříjemně vymstít. Klíčové pravidlo proto zní: nepodceňovat hory a zároveň nepřeceňovat své síly. Když toto dodržíte, budete mít skvěle našlápnuto k tomu, aby každá dovolená na horách byla příjemným zážitkem.

Pavla Hejduková