5 tipů na uložení fotek z dovolené

Máte po dovolené a krom nádherných vzpomínek jste si domů přivezli i množství fotek? Určitě nejste jediní, jen v roce 2020 lidé pořídili celkem 1,12 bilionů fotografií. Focení je zábava, co ale s pořízenými snímky dál? Abyste je neztratili z dohledu, mrkněte na pár tipů.

Snímky nemilosrdně promažte

Na dovolené fotím o sto šest. Každé místo či zážitek navíc zdokumentuji vícekrát, protože co kdyby se těch 10 předchozích snímků náhodou nepovedlo. Máte to stejně? Pak buďte nemilosrdní a fotografie před jejich ukládáním promažte. Podle odborníků vám jako vzpomínka na týdenní dovolenou bude stačit zhruba 50 snímků. Zdá se vám to málo? Až se setkáte s přáteli, ještě oceníte, že jste počet snímků zredukovali. Přece jen trávit hodiny prohlížením fotografií zabaví snad jen ty největší nadšence.

Zachovejte si přehled

Stačí pár výletů, z každého desítky fotek a chaos je na světě. Abyste měli přehled i po letech, fotografie ukládejte do složek. U nich nezapomínejte na příhodné pojmenování. Osvědčená je varianta: složku uložit pojmenovanou rokem (například „2021“) a do ní pak vkládat složky s jednotlivými výlety pojmenovanými jako „Harrachov“ či „Menorca“.

Fotografie si bezpečně uložte

Když fotky necháte jen na paměťové kartě nebo v mobilu, hrozí vám jejich ztráta. Nezapomeňte proto na zálohování a využijte externí disk nebo internetové úložiště. Klasikou jsou Fotky Google, kde fotografie budete mít bezpečně zálohované a zároveň automaticky uspořádané. Služba v bezplatné variantě sice snímky komprimuje, většinou to ale ani nepoznáte. Zajímavou alternativou je Zonerama, kde si bezplatně uschováte neomezený počet fotografií, o řazení se ale musíte postarat manuálně vy.

Klasické fotografie nic nenahradí

Když fotky uložíte na disk, hrozí, že upadnou v zapomnění. Já proto nedám dopustit na staré dobré vyvolání fotek. Prolistovat se fotoalbem má totiž zase úplně jiné kouzlo než klikání mezi složkami. A taková babička jistě ocení, když jí do ruky dáte raději album než smartphone.

K tisku je nejlepší zvolit fotky v jasných barvách. Světlo je obecně nejpříznivější ráno a v podvečer, portréty se proto snažte fotit v tu dobu. Pro dovolenkové fotky většinou vybírám lesklý fotografický papír, matná varianta je ale nádherná například u mlhavých krajinek se zasněnou atmosférou. Při tvorbě alba pak popusťte uzdu své kreativitě. Přizvěte děti a album společně ozvláštněte popisky, malůvkami nebo třeba vloženým pohledem.

Využijte fotografie na maximum

Vyvolané fotografie zútulní každou domácnost. Stačí je opatřit pěkným rámečkem a vystavit na poličku nebo pověsit na zeď. Když pak po namáhavém dni v práci dorazíte domů a zrak vám padne na milou vzpomínku z prázdnin, uvidíte, jak se vám hned zvedne nálada.

A ještě jeden tip: fotky nerovná se jenom papír. Na dovolenou můžete vzpomínat třeba nad hrnkem s potiskem. Velmi milým dárkem je také kalendář poskládaný z vlastních fotografií. Nadělte ho klidně sami sobě a každý měsíc si připomínejte svá dobrodružství (a plánujte další).

Pavla Hejduková