Výlety bez lidí aneb místa pro samotáře

Asi nám dáte za pravdu, že Češi jsou rození výletníci. Se stoupající rtutí teploměru hojně navštěvují ta nejkrásnější místa naší země, a tak se snadno stane, že se jich o víkendu na jednom místě sejde víc než dost. Pokud patříte ke klidným duším, které si rády užívají nerušených výletů, máme dobrou zprávu. Věřte nebo ne, ale opuštěná, zapomenutá a nedotčená místa v Česku stále existují. 

Rychlebské hory

Zavřete oči a představte si výlety po ČR v posvátném tichu, do oblastí s neporušenou přírodou, křišťálově čistou vodou ve studánkách a bez přebytečných stánků a komerčních tabulí. Máte to? Pak jste se objevili v Rychlebských horách. Tato oblast je revír všech samotářů, jenž netouží po ničem jiném, než je klid a radost z přítomného okamžiku. Pokud zatoužíte po troše kontaktu s civilizací, byť jen tou z dávných dob, zavítejte třeba na zříceninu gotického hradu Rychleby nebo na zámek Jánský vrch. 

Větrný mlýn Ruprechtov

Tento větrný mlýn holandského typu najdete 12 km od Macochy, konkrétně mezi Vyškovem a Blanskem. Jeho majitel Cyril Wágner ho postavil v roce 1873, a to včetně větrného kola se čtyřmi lopatami. Fungoval však jen několik let, než ho nepříznivé počasí poničilo a přispělo tak k jeho opravě i jedinečnosti zároveň. Jak? Již zmiňovaný majitel nechal místo klasického větrného kola na střechu mlýna nasadit tzv. Halladayovu turbínu. Díky tomu byl mlýn schopen semlít až dvojnásobek obilí. Turbína se tyčí ve výšce 16 metrů, váží zhruba 2 tuny a jde o jedinečnou ukázku tohoto vynálezu u nás i v celé Evropě. Větrný mlýn Ruprechtov se stal technickou památkou a je navržen k zapsání na seznam památek UNESCO.

Tip: Díky staženým mobilním aplikacím snadno zjistíte, kam v okolí na oběd!

Rašeliniště Na Čihadle

V Jizerských horách byste si neměli nechat ujít výlet do rašeliniště Na Čihadle. Najdete ho mezi Smědavskou a Černou horou. Místo se stalo přírodní rezervací, a proto se sem návštěvník dostane pouze po povalovém chodníčku, na jehož konci vystoupá na vyhlídkovou věž. Odtud se naskýtá pohled na klečové louky a jezírka. Při větší pozornosti zde můžete narazit třeba na klikvu bahenní nebo vzácnou masožravku rosnatku okrouhlolistou. Od května do června zde pak rozkvétají bílé chomáčky suchopýrů. To je obzvlášť pastva pro oči. 

Kyjovské údolí

Kyjovské údolí v srdci Českého Švýcarska patří mezi oblíbené lokality výletníků, davů se tu však bát nemusíte. V létě si sem naplánujte romantickou procházku kaňonovitou stezkou podél říčky Křtinice. Zdejší rokle a přírodou tvarované skalní stěny netrhají žádné evropské ani světové rekordy, o to pohádkovější atmosféra ale v Kyjovském údolí panuje. A pokud se sem vydáte v zimě, bude tomu zrovna tak. V jeskyni na pravém břehu Křtinice rok co rok vyrůstají ledové rampouchy, které budí obdiv všech návštěvníků. Místu se říká jeskyně víl.