Cestovní novinky #8: Podpora pro cestovní ruch i inspirace, jak ho oživit

Cestovní agentury z dvaceti zemí se svěřily s jejich zkušenostmi i plány a inspirují k dalším krokům. Vláda představila dotace pro podnikatele v cestovním ruchu, týkají se i vás? Mezi Prahou a Ostravou můžeme opět cestovat letecky a kolem Lipna se projet po nové cyklostezce. A co dalšího přinesl uplynulý týden?

Výsledky průzkumu o strategiích cestovních agentur

Přes tisíc vedoucích pracovníků v cestovním ruchu z více než dvaceti zemí se vyjádřilo o svých plánech k oživení cestování a nynějších preferencích jejich zákazníků. Z výsledků vyplývá, že doba mezi rezervací a cestováním se zkracuje na méně než měsíc a nebo naopak prodlužuje na 7 měsíců až rok. Utlumovat svou činnost nemusely ty společnosti, které v reakci na pandemii změnily svůj produkt nebo business model. Z marketingových aktivit nejvíce zabírají sociální sítě, pro sedm z deseti respondentů jsou dokonce hlavním konceptem. Jaké další konkrétní kroky respondenti plánují, si přečtěte v článku.

Semafor v pondělí opět zabliká

Cestovatelský semafor bude nově sladěn v rámci Evropské unie a bude odpovídat kritériím pro hodnocení míry rizika nákazy koronavirem jednotných pro celou EU. Poslední aktualizace semaforu proběhla v září. Jeho nová podoba podle slov ministra zahraničí Tomáše Petříčka více zoranžoví a zčervená. Semafor bude aktualizován jednou týdně v pátek podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). 

Dotace pro podnikatele v cestovním ruchu

Na začátku týdne ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo podmínky k podpoře cestovního ruchu, která má pomoct cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům zvládnout koronavirovou krizi. Celkem půl miliardy korun je připraveno pro ty, kteří podají žádost o dotaci a splní stanovené podmínky. Výši podpory, požadavky a formuláře najdete tady. Žádosti bude ministerstvo přijímat od 11. listopadu do 11. prosince tohoto roku.

Z Prahy do Ostravy opět i letecky

Od 12. listopadu se obnoví letecký spoj mezi Ostravou a Prahou, který zanikl před dvěma lety. Zasloužila se o to spolupráce ostravského letiště s polskými aerolinkami LOT. Prozatím se bude létat pětkrát týdně a spojení je slíbeno po dobu pandemie. Zda bude pokračovat i po ní bude záviset především na zájmu cestujících. Letenky pořídíte od 770 Kč.

Pár kroků pro pěší, velké možnosti pro cyklistu
Novinky z Lipna potěší každého cyklistického nadšence. Černá v Pošumaví prodloužila unikátní cyklostezku linoucí se vedle hráze, která odděluje tzv. velké a malé Lipno. Prodloužení je sice „jen“ o 740 m, napojila se tím ale na další cyklotrasy a znásobila tak možnosti výletů v cyklistickém sedle. První úsek stezky byl vybudován na jaře a stal se okamžitě jedním z nejoblíbenějších míst na Lipensku. Vybudováním nového napojujícího úseku bude její obliba jistě stoupat.

Aneta Růžičková