Z korporátu do startupu po hlavě

Ahoj, jmenuju se Niki a donedávna jsem byla korpo-člověk.

Celý svůj zaměstnanecký život jsem strávila na různých příčkách obřího žebříku různých korporátů. Až doteď. Když jsem se v březnu letošního roku ocitla ve Skrzu, vlastně mě ani nenapadlo, kolik věcí se tím pro mě mění. A to už nejsme startupové miminko, jak řekl nedávno náš CEO Petr Kováčik, už jsme dorostli do školní lavice. Teď teprve začíná ta jízda.

Ale abych se nenechala moc unést plány do budoucna. Dneska se s vámi chci podělit o některé z aha momentů, které jsem jako korpo-člověk ve startupu zažila.

Implementovat vs. Tvořit

Na minulé pozici jsem měla za úkol implementovat firemní hodnoty, které pro firmu vytvořila agentura najatá mateřskou firmou v Británii. Ve Skrzu neimplementujeme, ve Skrzu tvoříme to, co chceme žít. A pak tím prostě žijeme.

Zzzzzzzzzzzzměěěěěěěěěěěnaaaaaaaaaaaaaaa vs. Změna

Schvalovací kolečka v nadnárodních firmách, kdy o změně rozhoduje postupně linie po linii, a celý proces je otázkou měsíců, tak ty ve startupu nehledejte. Tady se změna prostě udělá, když je potřeba k fungování nebo zlepšení. Na druhou stranu, přesně tím se startup stává velkou výzvou pro tzv. životně ospalé zaměstnance. Plavba na klidných vlnách to holt asi nikdy nebude.

Ber, co je vs. Dej nám feedback

Pro mě, přizpůsobivou korpo-holku největší oříšek, se kterým se trochu peru ještě teď. Na předchozích pozicích by mě ani nenapadlo jít za nadřízeným, a přátelsky mu sdělit, že náš systém je sice fajn, ale o něco pohodlněji by se mi pracovalo, kdyby se udělala změna XY. Teď se ode mě přesně tahle zpětná vazba vyžaduje, a funguje to báječně. Co potřebuju, to je. Jenom to chce chvíli, než si přestanu připadat nepatřičně.

Pásová výroba vs. Dělám, co je potřeba

Čím větší je tým, ve kterém pracujete, tím užší specifikaci vyfasujete. A pak už je to podobné práci u pásu. Do finálního výrobku prostě přidáváte tu vaši jednu součástku. Pořád dokola. Při práci v menším týmu naopak chodíte neustále dokola onoho výrobku, zkoumáte, co mu chybí, co byste mohli třeba ještě doplnit, a pak se učíte, jak a kam to doplnit, aby to dávalo smysl. Menší tým vás zakrnět nenechá. Ale taky to není pohodička pro všechny.

Kdo byl ten člověk v kuchyňce? vs. Home-office i v kanceláři

No jo, i korporáty už se snaží vytvářet zaměstnancům domácí prostředí, ve startupech to jde ale tak nějak samo. Po prvních pár týdnech pravděpodobně budete znát všechny kolegy jménem, což je v nadnárodce trochu vyšší dívčí. A v konečném důsledku, absence utažených kravat(´áků) taky přidá pár bodů na atmosféře.

Na závěr nutno dodat, že hovořím pouze ze svých osobních zkušeností. A taky to, že do korporátu se mi zpátky nechce. A co že bych to ještě…. Snad už jenom, že výpis volných pozic u nás ve Skrzu najdete tady.