Na podzimním Skrz Cirkusu žonglovali vývojáři s tématem zahraniční expanze


Ve středu 15. listopadu jsme v našich kancelářích pořádali již pátý meetup pro odborníky z branže. Setkání vytvořilo prostor pro sdílení zkušeností napříč vývojářskými týmy z různých českých technologických firem, které za sebou mají vývoj úspěšného globálního online produktu nebo lokalizovali své e-commerce projekty pro další evropské země. O své příběhy a zkušenosti se podělili senior vývojáři z AVAST, BudgetBakers, Glami a Biano. Na akci s podnázvem “Když jde česká tech firma do zahraničí” se sešlo a živě diskutovalo 60 účastníků.

Letos jsme oslavili 7. výročí fungování v ČR a v srpnu se naše firma  stala součástí britské skupiny Secret Escapes (psali jsme o tom zde). Mezinárodní působnost a lokalizace jsou tedy témata, která se u nás začínají skloňovat jako další zajímavá příležitost pro růst. Je tedy logické, že se téma zahraniční expanze českých technologických firem stalo námětem i pro náš listopadový Skrz DEV Cirkus.

A zaměření meetupu vzbudilo zájem i ve vývojářské a startupové komunitě. Šedesátka účastníků zcela zaplnila spodní prostory našich krásných mezonetových kanceláří na pražských Vinohradech. Vstup byl zdarma, pro naše hosty jsme přichystali občerstvení, sud piva a tombolu o pěkné ceny.

Ondřej Mašek z Avastu vyprávěl o tom, jak se firma díky jazykové lokalizaci vyprovokované jedním z věrných uživatelů antivirového programu před lety prosadila na brazilském trhu, kde má nyní v této oblasti asi 60 procentní podíl. Komunitu do překládání software firma v malých lokalizačních projektech zapojuje sice i nadále, u klíčových lokalizací ale překlady dodávají a korigují profesionální překladatelé. Celý proces je automatizovaný a řídí ho jediný zaměstnanec firmy za pomoci nástroje Crowdin.

Andrej Kuročenko z BudgetBakers hovořil o tom, jak firma vyřešila škálování globální mobilní a webové aplikace pro sledování nákladů Wallet. Vedlejším efektem infrastruktury je, že při změně lokality následuje databáze uživatele.

Zajímavé bylo, jak se lišily přístupy k lokalizaci u podobných projektů, jakými jsou Glami a Biano ze stáje Miton. Glami napřed přeneslo do českého prostředí polský vyhledávač módy Domodi a následně projekt pod značkou Domodi a následně Glami rozšířilo do dalších 5 evropských zemí. Vývojáři vytvořili a udržují pro každou zemi zvláštní databázi. Naproti tomu Biano počítalo se zahraniční expanzí od samého začátku a má jedinou codebase i jednu databázi pro všechny lokalizace,” shrnul poslední dva příspěvky programátor Jirka.

Petr Kováčik, náš CEO, si zabilancoval: “Skrz Cirkusy jsme začali pořádat v létě 2015 pro zhruba třicítku profesionálů. Chtěli jsme vybudovat komunitu lidí, které spojují stejná témata, která řešíme. Chtěli jsme podporovat kulturu sdílení – úspěchů a nejlepší praxe, ale i průšvihů a poučení se z nich. To se povedlo. O akci je postupně větší zájem, počet účastníků se za dva roky zdvojnásobil.“

Na fotky z akce můžete mrknout tady. Těšíme se na další Skrz Cirkus a uvidíme, jestli se na jaře ještě vejdeme do vlastních kanceláří 🙂