Hotelová etiketa aneb jak si neutrhnout ostudu na dovolené?

Blíží se léto (hurá!) a s ním snad i možnost vycestovat někam k moři. A i když je dovolená odvozená od slova dovolit si, existují věci, které bychom přece jenom pokoušet neměli. Dneska si probereme dovolenkový dress code.

Když vyrazíte na soukromou pláž nebo k bazénu, pravděpodobně bude každému celkem jedno, co máte na sobě. Pokud si to ale přímo z pláže nasměrujete do restaurace vašeho hotelu, plavky a žabky vyvolají přinejmenším zdvižené obočí místního personálu, přinejhorším vykázání z prostor restaurace.

Proč tomu tak je? Tyto požadavky mají pramálo společného s náboženstvím nebo lokální kulturou, jako spíš s obecnou etiketou stolování. A setkáte se s nimi napříč širokým spektrem lokalit: od Španělska a Řecka přes Egypt po Turecko. Je to celkem jednoduchá rovnice: když se hotel snaží servírovat gastronomii na určité úrovni, budou zde pravděpodobně chtít, aby tomu odpovídala i úroveň oblékání hostů.

S žabkami na večeři nedoskáčete

Co by měli mít hosté na sobě na večeři se obvykle dočtete přímo na stránkách hotelu nebo u nabídky cestovní kanceláře. V obyčejnějších hotelech zpravidla vyžadují dlouhé kalhoty u pánů, šaty s dlouhým rukávem u dam a uzavřené letní boty u obou. U oblečení dětí bývá personál často velmi shovívavý. Naprostým minimem je ale samozřejmě vzít to cestou z pláže / od bazénu přes hotelový pokoj a tam se trochu zkulturnit. Za faux pas se považuje především vyrazit na večeři rovnou v mokrých plavkách a žabkách.

V lepší společnosti

Některé luxusní hotely nabízejí pro své hosty také tzv. večeře a la carte. Je to opak bufetových večeří, kdy si nabíráte jídlo u pultu. Na a la carte večeři si vybíráte z menu a obsluhuje vás číšník, který se vám zpravidla intenzivně věnuje celý večer. Vedle dýška mu prokážete respekt i slušným oblečením. Pokud víte, že vás takováhle večeře na dovolené čeká, nebo si zkrátka nad rámec svého zájezdu chcete vyhodit z kopýtka v lepší restauraci, přibalte do kufru něco svátečního – pro dámu dlouhé šaty a lodičky, pro pána oblek nebo alespoň oblekové kalhoty s dobře padnoucí košilí. Uvidíte, že to váš gastronomický zážitek povýší na jinou úroveň.

Pár slov na závěr

Jak bude vypadat naše dovolená se zkrátka odvíjí od každého z nás. Pokud víte, že si nepotrpíte na okázalou strojenost, večeři a la carte vynecháte a nikdo vás do obleku nutit nebude. Dodržovat však doporučení místa, kam se vydáváme jako hosté, je naprostý základ a slušnost. Někdo možná namítne, že dress code v hotelech stejně nikdo nedodržuje, ale já vždy myslím na to, že na dovolené děláme vizitku především sami sobě. A pokud se naopak všichni budou chovat slušně a s grácií, každý si z dovolené odveze krásný a povznášející zážitek.

Markéta Červenková