Jak přežít odlet na dovolenou: Průvodce pražským letištěm a pár praktických tipů k tomu

Vždycky, když vstoupím do prostor letiště, vzpomenu si na film Terminál s Tomem Hanksem. Uvíznout na několik měsíců na letišti by se mi nechtělo, ale těch pár hodin před odletem mám vždycky ráda. Jsou to chvíle těšení, letištního cvrkotu a pozorování odletů letadel, při kterých nikdy nechápu, jak se takový kolos může vůbec odlepit od země. A protože na letištích toho mám už načekáno (a popravdě i naspáno) dost, sepsala jsem pár tipů, jak si tyhle chvíle zpříjemnit.

Začínáme: Co si zabalit a kam?

Každý má trochu jinou preferenci zavazadel, a ta se navíc odvíjí i od typu dovolené. Já obecně ráda cestuji na lehko, a proto si na výlety po Evropě často beru jen příruční batoh, případně jedu pouze s menším příručním zavazadlem. Některé nízkonákladovky mají ale limity na velikost zavazadel nastavené tak nízko, že je potřeba si přikoupit o chlup větší. Když si zavazadlo odbavuji, volím většinou kufr, který je odolnější proti nárazům a hrubšímu zacházení, které není na letištích výjimkou.

Na dobrodružnou dovolenou nebo výšlap do hor bych si ale kufr samozřejmě nebrala a raději sáhla po batohu s větším objemem (minimálně 40 litrů). Pro backpacking výlety mám taky jeden „lifehack“ v podobě zavazadla hybridního. Na dlouhý let si ho nechám odbavit, ale v destinaci ho pak můžu používat jako příruční (například při levných asijských přeletech). Na to jsou ideální batohy s rolovacím vrchem (roll-up), díky kterému se dá snadno upravit objem.

Existují pravidla, co si smíte vzít do příručního a co do odbaveného zavazadla. O těch už jste určitě slyšeli mnohokrát. Ve zkratce: Do odbaveného nepatří elektronika, zapalovače a další věci, které by se mohly vznítit. U příručního je zase limit na objem tekutin (jedna lahvička nesmí mít více než 100 ml), ale doporučuji si vzít prázdnou lahev, kterou si po bezpečnostní kontrole naplníte z pítek – ta jsou rozmístěná na většině letišť včetně toho pražského. Další tipy, jak to chodí na letišti, mimochodem sepsala naše Pája do praktického Skrz Tipu. Já jsem se díky tomu například dozvěděla, že není od věci přibalit si i do příručáku set oblečení, kdyby se vám náhodou odbavené zavazadlo někde zpozdilo nebo ztratilo.

Pokračujeme: Jak se dostat na letiště Praha?

Letiště Václava Havla je největším leteckým uzlem v Česku, takže vaše cesta nejspíš začne tady. Dostanete se sem poměrně jednoduše, i když metro nebo rychlodráha na letiště je pořád hudbou daleké budoucnosti. Nejlevnější variantou je koupit si lístek na MHD a využít nejdřív metra A na stanici Nádraží Veleslavín a potom autobusové linky 119. Velice obdobně to funguje na metru B, kde se necháte svézt na Zličín a potom přestoupíte na autobus číslo 100. Na Zličíně je jen interval autobusů o něco delší než na Veleslavíně. Z Hlavního nádraží v centru také jezdí speciální autobus AE, který vás na letiště dopraví přímo. Nevztahuje se na něj ale MHD lístek, musíte si koupit extra jízdenku za cca 100 Kč. Ani v noci to není komplikované – jezdí sem linky 907 a 910, které staví na důležitých uzlech v centru.

Letiště jsou takový svět sám pro sebe. Některá odbaví za rok desítky milionů pasažérů a není si tam pomalu kde sednout, jiná jsou o poznání klidnější. Některé věci jsou ale vždy společné: Bezpečnostní kontroly, světelné tabule s odlety a taky vysokohorská přirážka. Restaurace platí na letištích vysoký nájem, a to se pochopitelně promítá do cen. Záchranou bývají řetězce fast foodů nebo supermarkety. Na Ruzyni například najdete Billu i pár restaurací s normálními cenami. Ale pozor, většina z nich na noc zavírá.

Letíme: Co (ne)dělat na letišti a v letadle?

S velkými letišti, jako jsou třeba v Dubaji nebo Instanbulu, si Praha moc nezadá. V Singapuru můžete třeba navštívit zahrady nebo se zašít do odpočinkového koutku s videohramy a filmy. Na pražském letišti sice zábavy moc není, ale není přeplněné a veškeré procedury s odbavením a kontrolou se tu dají zvládnout velmi rychle a efektivně. Funguje tu wi-fi zdarma, takže si před letem můžete do telefonu stáhnout oblíbenou hudbu, podcasty nebo filmy. Čekání na let vám tak uteče raz dva.

Pokud vás čeká dlouhý let, tady je jen pár tipů. Pijte dostatečné množství vody – v podstatě pijte kdykoliv si na to vzpomenete. Určitě to pomůže proti vysušení z klimatizace a případné bolesti hlavy. Také si s sebou vezměte krém a balzám na rty. Alkohol se moc pít nedoporučuje, ale pravdou je, že sklenka vína vám může pomoct usnout nebo zmírnit stres. Čas od času se běžte projít, ať trochu rozproudíte krev. Určitě si také oblékněte pohodlné oblečení, které vás nebude nikde kousat či škrtit. Pro ženy jsou ideální sportovní legíny. Jestli se řídit časem místním, nebo destinace, to je otázka, na kterou se názory liší. Já si myslím, že nejdůležitější je se do ničeho nenutit – do spánku ani bdělosti. Zkrátka dělejte, o co si tělo říká, a přibalte si s sebou nějaké přírodní přípravky na spaní, které vám ho pomůžou upravit už v destinaci. Dejte si ale velký pozor na kávu po příletu, ta vám totiž s hlavou i krevním tlakem dokáže udělat pořádnou paseku.

A poslední tip: Pozdním příchozím občas štěstí přeje. Pokud je letadlo už z velké části zaplněné, zkuste být trochu drzí a zeptejte se, jestli není místo v business třídě. Místa tam často nejsou obsazená a personál je často benevolentní.

Nakonec nezbývá už nic než si popřát šťastnou cestu a pohodlný let bez turbulencí!

Markéta Červenková