Skrz balkánské země: Jak cestovat bez cestovek a na co se připravit?

Možná už nějakou dobu toužíte vyrazit s batohem na zádech vstříc krásám Balkánu. Není divu, podívaná to je skutečně náramná. A myslíme si, že takový „výlet“ by měl zažít alespoň jednou každý. Jak se na něj připravit?

Umíme si představit ten chumel myšlenek, co se vám s takovou dovolenou může rojit v hlavě. Kde se dá v Černé Hoře spát v autě? A co když píchneme? Kde jsou nejlepší restaurace v Bulharsku? A co když se nezvládnu domluvit? Máme tipy a triky na to, jak to celé zvládnout levou zadní.

Krok číslo 1: destinace

V první řadě zjistěte svoje vlastní limity. Výšlap na horu může obnášet spoustu úskalí, která na Sněžce nezažijete. Také ověřte, jaká je na místě momentální situace (to třeba abyste nevyrazili do města, kde zrovna probíhají nepokoje), zjistěte, kolik hotovosti potřebujete a jak daleko jsou od sebe pumpy. Myslete i na vaše auto samotné. Ujede na jeden zátah hodně kilometrů? Kdy byla poslední prohlídka všech kontrolek v autoservisu? Je pohodlné a vejde se do něj dost věcí?

Doporučujeme si všechny otázky, které vás napadnou, sepsat. Bude to sice delší proces, ale věřte, že se to později vyplatí.

Krok číso 2: balení

Destinaci už máte. A dle toho, kam se přesně vydáte a co je vaším cílem, asi odhadnete, jestli si vezmete dvoje plavky a šaty, nebo pohorky a bundu s goretexem. Všechno však dohromady pojí potřeba mít u sebe základní věci, bez kterých se neobejdete.

  • Určitě si s sebou vezměte power banku i náhradní kabel na nabíjení do auta. Nevynechte ani papírovou mapu. Spoléhat na signál a online navigace by se vám mohlo vymstít. Pořiďte si také odolný kryt na telefon, ať snížíte riziko jeho rozbití. Jaké další situace vás mohou potkat? Zamyslete se nad různými scénáři a podle toho se zabalte.
  • Zdravotnické pomůcky a kosmetika: náplasti, gel na štípance, léky na bolest, pro jistotu i něco proti teplotám nebo střevním potížím… Dále toaletní papír (jistota je jistota), vlhčené ubrousky, nůžtičky nebo pilník na nehty se budou jistě hodit. Přibalte si také třeba 5 litrů vody do auta pro případ, že byste si chtěli umýt ruce nebo třeba nějakou ranku.
  • Teplé věci na spaní i náhradní oblečení pro případ, že zmoknete, asi nemusíme dlouze rozebírat. Určitě si ale sežeňte objemnější krosnu, která nepropouští vodu. Případně pláštěnku na batoh. Zmoknout na túře je jedna věc, mít vlhký úplně celý jeho obsah je už horší.

Tip: Rozsáhlejší seznam dala dohromady taky naše Pája. Může vám být inspirací, tak se na něj mrkněte tady.

  • Cestování po Evropě má jednu velkou výhodu. Nejste limitováni jídlem, alkoholem ani tabákovými výrobky. Pokud je tedy máte čistě pro svou potřebu. Klidně si s sebou proto vezměte oříšky, tyčinky a cokoliv, co se v horku nerozteče či nezkazí. Určitě oceníte, když si u nějaké vyhlídky nebo na delší cestě budete moci pochutnat na oblíbené svačince.

Krok číslo 3: cesta

Tady vám nejlépe pomůže vyhledávač. Zjistěte si, jak je to s mýtným, jakou potřebujete dálniční známku. Nevíte, jak platit mýto v Chorvatsku? A kde je nejvýhodnější tankovat plnou nádrž? I o tom jsme se rozepsali. Konkrétně ve Skrz Tipu o cestě do Chorvatska autem. Možná vaše trasa povede právě tam. A pokud ne, rozhodně díky tomu budete vědět, co si předem zjistit pro vaši cestu.

Nezapomeňte také na pojištění vozu. Kdyby se cokoliv stalo, bude vám pojišťovna nejlepším kamarádem do deště a může vás vytáhnout z pěkné šlamastiky. Samozřejmostí je i cestovní pojištění pro vás a celou posádku. Pro strýčka příhodu si můžete pojistit i fotoaparát, pokud si jej s sebou berete.

Krok číslo 4: kempování a noclehy

Ne všude se dá nocovat takzvaně na divoko. Pokud chcete pohodlí, nebojte se hledat volné pokoje skoro na poslední chvilku. Často takhle totiž seženete velmi výhodné ubytování, co vás ve větší skupině nebude stát skoro nic. Kdo toužíte po dobrodružství, využijte Mapy.cz a omrkněte, kde se dá stanovat. Skvělou aplikací je taky Park4Night. Obsahuje informace od lidí z celého světa, kteří tam sdílí, kde se dá v autě i ve stanu přenocovat bez problémů.

Krok číslo 5: praktické tipy a rady

Možná je to nad slunce jasné, ale pohlídejte si také funkčnost vašeho telefonu a objem dat. Uvíznout v nějakém průšvihu bez možnosti si vyhledat informace či kontakty na internetu určitě nechcete. Možná se vám bude hodit i chladicí box nebo menší přenosná lednička. Předem se pokuste zjistit, kam zajdete na jídlo, ať máte jistotu, že má restaurace otevřeno a že stojí za to.

Klidně si s sebou vezměte i slovník. Budete tak moci komunikovat alespoň na základní úrovni a cizí jazyk pro vás nebude žádnou překážkou. 

A co je hlavní, užijte si to. Dobrodružství to jistě bude, ale vše se dá vždycky vyřešit.

Marie Hladká