Cestovní novinky #6: Tisíc kilometrů dlouhá trasa Českem i podpora pro cestovní ruch

Cestovní ruch čeká finanční kompenzace, parta nadšenců dala dohromady tisícikilometrovou trasu Českem a cestovatelé už začínají plánovat postpandemické cesty. Přečtěte si naše Cestovní novinky.

Další vlna omezení, ale i finanční náhrada

Od čtvrtka 22. října jsou v Česku zavřená ubytovací zařízení k rekreačním účelům. Prodloužené podzimní prázdniny tak děti stráví buď doma, nebo maximálně na chatě. V pondělí vláda schválila program Covid – cestovní ruch na pomoc cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům. Z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj bude vyčleněno celkem 500 milionů korun. A jak se peníze přerozdělí?

  • Cestovní kanceláře budou mít možnost získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok.
  • Cestovním agenturám připadne 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. 12. 2019 do 1. 10. 2020.
  • Agentury zaměřené na příjezdový cestovní ruch získají dotaci 50 tisíc korun, za určitých podmínek, které detailně popisuje resort pro místní rozvoj.
  • Průvodci by měli mít možnost dostat 50 tisíc korun, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deset hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj.

Tisícikilometrová pouť Českem, kterou zvládne každý

Víte, že existuje první přechod Česka? Jmenuje se Cesta Českem, spojuje nejzápadnější s nejvýchodnějším bodem a je tisíc kilometrů dlouhá. Trasu dala dohromady parta nadšenců spolu s Klubem českých turistů a je uzpůsobená opravdu pro každého. Rozdělit si ji totiž můžete do několika etap, při kterých prozkoumáte hlavně severní pohoří naší země. Svoje cestovatelské zážitky a tipy navíc můžete sdílet s dalšími dobrodruhy v cestovatelské skupině na Facebooku.

Nejlepší místo, kam se vydat po pandemii? Lonely Planet má jasno

Pravděpodobně byste těžko pohledali člověka, který už se nemůže dočkat, až pandemická situace skončí. A na “dobu poté” se nesmírně těší i cestovatelé. Právě pro ně vytvořilo vydavatelství Lonely Planet takzvaný Ultimate Travel List, tedy knížku se seznamem 500 míst, kam se rozhodně musíte vydat. Seznam je inspirací pro rok 2021 a dál, kdy se cestování zase začne zotavovat. Knížku si můžete objednat za přibližně 20 liber a nechybí v ní třeba slovinské jezero Bled, jordánská Petra nebo komplex chrámů Angkor Vat v Kambodži. A co bude první místo, které navštívíte vy?

Markéta Červenková