Cestovní novinky #3: Na co se těšit v říjnu? A kdo v pondělí oslavil 89. narozeniny?

Poslední týden přinesl v cestovním ruchu řadu omezení, ale i novinky, na které se můžeme začít těšit. Říjen bude plný rozhledu i nadhledu a v Zoo Praha se otevřel nový pavilon. Víte jaký?

Nabízelo by se říct, že poslední týden byl pro milovníky cestování spíše zklamáním. Mapa České republiky se na semaforu zbarvila do barev podzimního listí, což v tomto případě udělá radost málokomu. Další země jako Německo, Řecko nebo Rakousko označily Českou republiku (potažmo Prahu) za rizikovou, a tak se sem bez negativního testu na Covid-19 nebo karantény v blízké době nepodíváme. A tak to vypadá, že

Podzim si užijeme v Česku

Na každé době lze najít pozitivní zprávy a my se rozhodně můžeme těšit z toho, že nás v Česku čeká pěkné babí léto. Už v minulém díle Cestovních novinek jsme psali o celé řadě atrakcí, které lze navštívit zdarma i během října. Na státní svátek 28. října se k nim přidají další významné památky, jako je Státní zámek Hluboká nebo prostory různých státních institucí.

Říjen hlavně s nadhledem

Říjen bude Měsícem věží a rozhleden, ke kterému se váže nejen spousta schodů, ale také hezká soutěž. Na každé ze stovky zapojených rozhleden je dostupné razítko a sběratelská pohlednice. Pokud se vám podaří nasbírat čtyři razítka z rozhleden, které jsou na pohlednici uvedeny, můžete se zapojit do losování o hodnotné ceny.

Kdo oslavil narozeniny?

V pondělí jsme v Česku měli sváteční den. A pro Zoo Praha to platilo dvojnásob. V Den české státnosti totiž oslavila 89. výročí svého otevření. Letos si zoo k narozeninám nadělila znovuotevření Pavilonu hrochů a představení samce Tchéca. Aby však nedošlo ke kumulaci návštěvníků ve vnitřních prostorách, akce se obešla bez velké slavnostní akce. A co je na novém pavilonu unikátní? Návštěvníci v něm budou své oblíbené savce moci sledovat i pod vodou díky tunelu a nové čističce, která vodu udržuje průzračně čistou.

Šumava bude čím dál divočejší

A očistou prochází i Šumava. Největší národní park se už od března dělí na čtyři zóny podle toho, co v nich člověk smí a nesmí. Teď se k novému rozdělení přidá i zásadní dokument, který nadále pomůže s ochranou přírody. Podle těchto Zásad péče bude přírodní zóna, tedy divoká oblast zcela bez zásahů člověka, zabírat do roku 2060 až dvě třetiny celého území Šumavy. Nový dokument bude zároveň i podrobným návodem, jak o krajinu pečovat.

Markéta Červenková