Cestovní novinky #12: Na Hlubokou, do jeskyní i na Island. A kam ještě se můžeme podívat v prosinci?

Naše novinky budou po dlouhé době opravdu cestovní! Od dnešního dne se totiž v Česku znovu otevírají brány hotelů, restaurací i celé spousty atrakcí. Jaká místa můžete navštívit? A co se chystá v okolních zemích? Na to všechno dnes přijde řeč.

Kdo všechno otevře své brány?

Protiepidemický systém PES klesl ve čtvrtek na třetí stupeň. V omezeném režimu se tak otevírají galerie, restaurace, památky i hotelová zařízení. Vedle toho se pro všechny cestovní nadšence o víkendu otevřou i hrady a zámky. Národní památkový ústav zpřístupní například zámek Český Krumlov, Hlubokou, Lednici či Sychrov. Návštěvníci je budou moci navštívit vždy o víkendech od 5. prosince. Milovníky přírody možná zase zlákají spíše znovuotevřené jeskyně, kterých najdete v Česku čtrnáct.

Letem světem

A jak to vypadá v Evropě? V Německu se částečný lockdown (se zavřenými restauracemi a kulturními institucemi) prodlužuje až do 10. ledna. Rakousko uvolňuje nařízení od pondělí a oznámilo, že od 24. prosince umožní i lyžování. Hotely jsou tady ale až do ledna zavřené, proto si na dovolenou v Alpách ještě počkáme. A tip na destinaci, pokud jste už Covid-19 prodělali? Island! Na Island se budou moci od 10. prosince vydat bez problémů rovněž turisté, kteří už prodělali covid-19 a vyléčili se z něj. Pravidlo se vztahuje jen na návštěvníky ze zemí Evropského hospodářského prostoru.

Zase ta Šumava

Pozitivní zprávy ze Šumavy zařazujeme skoro každý týden. Je totiž skutečně z čeho se radovat! V našem největším národním parku se poprvé po tři čtvrtě století opět objevil ohrožený tesařík javorový a spolu s ním roste také populace nejvzácnějšího českého brouka trnoštítce horského. Oběma druhům přitom k návratu pomohla kůrovcová kalamita. Tlející dřevo je totiž pro tyto malé obyvatele lesa klíčovým stanovištěm. Taktika bezzásahových zón tak nese ovoce a podle vedení národního parku z ní profituje velký počet druhů.

Markéta Červenková