Nešvar jménem Melvil!

Propukl nám tady takový nešvar! Každý chce číst Melvila. Jan Melvil Publishing. A ne, není to jméno tajného agenta. Jedná se o knižní nakladatelství, které mě inspiruje a rozvíjí už řadu let. V článku se dozvíte tipy na 3 knihy, které i vám mohou dát určitý směr. Pojďme na to.

Jak to začalo?

Když jsem se v pátnácti rozhodoval co dále dělat, čtení byla pro mne jasná volba. Ne kecám, čtení jsem nesnášel. Do doby, než jsem měl možnost si sám zvolit, co budu číst.

Snad každý si prošel krizí, kdy nevěděl, co se sebou dál dělat, ať už v osobním nebo pracovním životě. Ideální doporučení, jak s krizí naložit, neexistuje. Každý se s ní musí vyrovnat sám. Co připadá v úvahu? Sport, filmy, knížky nebo prokrastinace?

Konec PROKRASTINACE!

S něčím se vám přiznám. Na začátku studia na vysoké škole jsem byl přeborníkem v prokrastinaci. Učení jsem prokládal sledováním seriálů. Mylná představa byla ta, že si nastuduju určitý počet kapitol a pak si za odměnu dám jeden díl. Jenomže se to vše obrátilo, dal jsem si spoustu dílů seriálu a chvilku učení. To vedlo ke stresu před zkouškou. S tímto problémem jsem se snažil bojovat, ale marně. Až do doby, než se mi do ruky dostala kniha “Konec prokrastinace”. Zhltnul jsem ji během pár dnů a hned začal určité části aplikovat do svého života. Za mne je to asi nejlepší kniha, která mi ukázala cestu, jak si nastavit své cíle. 

Nedávno jsem dokonce narazil na svou osobní SWOT analýzu, kterou jsem si vypracoval. Měl jsem z ní skvělý pocit. A víte proč? Sám jsem si reflektoval to, kam jsem se posunul za ty roky od přečtení. Je fajn mít hmatatelný bod v životě, kde vidíme stav před a po.

Knihu doporučuji všem lidem, kteří hledají spoustu výmluv, proč danou věc nedělat. Jak poznáte, že jste to zrovna vy? Zkuste si spočítat, kolikrát denně použijete slovo “AŽ”. Jakmile ho za den použijete více jak 4-5krát, začínáte mít problém s prokrastinací (až bude hezky…, až zítra…, až budu mít čas…).

Nastavte si mysl pro růst!

Ano všechno se zdálo být sluníčkové. Jak jsem prošel osvětou a jak se ze mě stává nový a lepší člověk. Jenomže pořád chyběl ten drive, to flow, abych se zapálil pro jednu věc a nebál se ničeho, co by kdyby. 

Pak mě to napadlo. Prostě se kouknu na nakladatelství, které vydalo knihu Konec prokrastinace, protože by mohli mít podobné knihy. Hned mě oslovili další tři a od té doby u Melvila pravidelně nakupuji (pozn. nejedná se o reklamu). Po přečtení pár knih jsem narazil na “Nastavení mysli” od Carol Dweckové. Téma knihy mě opravdu nadchlo. Výstižný popis toho, jak můžeme přistupovat k určitým problémům a situacím.

V knize se dozvíte rozdíl mezi fixním a růstovým nastavení mysli. U fixního myšlení se nijak výrazně nerozvíjíme, zatímco růstové myšlení nám odkrývá nekonečné možnosti, kam se dál můžeme osobnostně posunout.

Musím říct, že jsem se nacházel ve fixním nastavení, což pro mne nebylo vůbec příjemné zjištění. Ještě se někdy přistihnu, že v některých věcech jednám fixně. Co určitě od knížky nečekejme, že po přečtení se nám změní život a svět bude zavalen duhou. Nejdříve musíme chtít něco změnit a až pak hledat způsoby, jak aplikovat zjištěné metody.

Knihu doporučuji všem, kteří slýchávají věty typu: “Radši to nedělej, protože…”, “Podívej, jak se mu to vymstilo…”, “Já ti to říkal, ať to neděláš…”, “Na to nemáš…”

Pozn.: Pokud bychom se řídili pouze tím, že nám někdo řekne “Nedělej to.”, tak se nikam osobnostně nerozvineme. I pád na zem je posun. A chyby jsou tu od toho, abychom zjistili, jak to příště nedělat.

Až po uši v onlinu!

V neposlední řadě nesmím opomenout knihu “Digitální minimalismus”. Za poslední měsíc jsem ve svém životě provedl jisté převraty, které bych nebyl schopen udělat, kdybych si knihu nepřečetl. 

Říkal jsem si, že na sockách závislý nejsem. Houby! Musel jsem si přiznat nemilou pravdu. Jsem otrokem sociálních sítí, aniž bych chtěl. Jaké jsou příznaky? Bezmyšlenkovité skrolování newsfeedu na Facebook. Lajkování fotek přátel – abych dal najevo, že jim to přeju, ale přitom jim závidím. Nekonečné aktualizování insta-stories, neustálé kontrolování, zda někdo nepíše… a takto mohu pokračovat dále. Prostě takový ten pocit, že mi něco utíká a já u toho nebudu.

Důležité je si uvědomit, co nám dané platformy dávají, a co naopak berou. A teď ruku na srdce: Víte co je v dnešní době nejcennější? Ano, je to náš čas. Tak proč se necháváme okrádat o to nejdůležitější co máme? Největší firmy světa vynakládají nemalé finanční prostředky na to, aby vás o to okradli. Provádějí studie, jak toho nejlépe docílit. Novodobý trend je nyní nastaven na tzv. ekonomii pozornosti

Je na každém z nás, jak se s tím vypořádáme. K mé práci je zapotřebí znát sociální platformy a věřím, že to u marketérů ani jinak nejde. Důležitější je si však uvědomit, že sociální sítě jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Myslete na to!

Pokud vás čtení knih nebaví, tak doporučuji na toto téma shlédnout dokument “The Great Hack”. Je zde názorně popsáno to, co dokážou sociální sítě. Jak nás mohou ovlivnit v našem rozhodování, aniž bychom si to uvědomili.

Závěrem

Možná to tak vypadá, ale o spolupráci s Melvilem se nejedná. Mám jen rád styl, jak jsou knihy napsané. Možná vás napadla otázka, zda si přečtu i něco jiného než knihy od Melvilu. Samozřejmě, že ano. Například návody IKEA mám velice rád. Sranda! 

Mimo Melvil jsem nedávno přečetl knihu (spíše bajku) – “Kam se poděl můj sýr”. Kniha dokáže nakopnout k jakékoliv změně. A pokud se vám bude líbit, tak nedávno vyšel druhý díl pod názvem “Ven z bludiště”.

A co inspiruje v rozvoji vás?